Nazywam się Łukasz Januszek, acz popularnie zwą mnie Żółwiem.
Ta strona jest moją prywatną stroną internetową. Moim małym warsztatem, jeśli pozwolisz. Miejscem, w którym opisuję interesujące rzeczy z którymi się spotykam i w którym próbuję pomóc Tobie - czytelnikowi - w nauce na moich błędach. Miejscem, w którym łączę wszystkie rzeczy, nad którymi pracuję i z którymi się bawię.
Ta strona nazywa się “mój mały warsztat” nie bez powodu. Jest to agregacja wszystkiego, co robię i w czym biorę udział; taki schowek czy przestrzeń prywatna.
Jednocześnie ta strona służy mi do tego, bym mógł opisywać ciekawe tematy z którymi się spotkałem i linkować je ludziom, którzy mnie o coś zapytali. Ta strona nie jest zaprojektowana jako wiralna - nie przeszkadza mi, że żyje sobie gdzieś na uboczu internetu. Dobre treści ją mogą wybić, złe ją pogrążyć, a ja i tak nie będę nic wiedział - nie mam chwilowo żadnych analityk ani komentarzy.
Na tej stronie chcę bawić się w rozwiązywanie różnych problemów tak, byś Ty, czytelniku, mógł powtórzyć moją ścieżkę gdy spotkasz się z podobnym problemem. A przy okazji nauczę się pisać artykuły.
Zakres tematyczny tej strony jest niezdefiniowany. Inżynieria oprogramowania, biznes, systemy, procesy, gry (a zwłaszcza niekomputerowe gry RPG)… powiem tak: jeśli spotkałem się z tym problemem, niewykluczone, że pojawi się on prędzej czy później na tej stronie. Chyba, że przejdę do kolejnego problemu i nie opiszę starego. Tak się zwykle zdarza.
Z uwagi na to, że nie mam lekkiego pióra (nie czyta się mnie łatwo), próbuję w artykułach napisać wyraźnie jakie możesz uzyskać obserwowalne korzyści w kilku pierwszych punktach. Na początku artykułu jest napisane o czym mówię, byś mógł/mogła podjąć świadomą decyzję czy czytać dalej.
Technicznie: będą się tu pojawiały eksperymenty (udane i nie). Będą posty, artykuły, filmiki. Będą treści w języku angielskim i polskim.
To jak, sprawdzisz jakiś artykuł, czy masz już dość? :-)
Urodziłem się w roku 1983. Zanim miałem 10 lat, moi rodzice zapoznali mnie z książkami z fantastyki i science-fiction. Gdzieś w okolicy wieku 10 lat zapoznałem się z grami RPG. Moim pierwszym językiem programowania był Visual Basic 5.0, który poznałem pod koniec liceum. Potem były studia informatyczne, Erasmus w Irlandii… nie zauważyłem nawet jak to się stało, że studia się skończyły a ja pracowałem jako programista C#. Trzy lata później się ożeniłem - najlepsza decyzja w moim życiu.
Pierwsze szkolenie prowadziłem po niecałym roku pracy w firmie. Nie wiedziałem niczego o “wzorcach projektowych”, więc poprosiłem swojego przełożonego o wsparcie. Zaproponował mi poprowadzenie szkolenia za pół roku. Oczywiście, zgodziłem się - co może być trudnego w przeprowadzeniu szkolenia. Zdziwi Was, gdy powiem, że to szkolenie było fatalne i do niczego sensownego nie prowadziło? ;-).
Po pięciu latach pracy jako programista C#, około 2012 roku, zostałem poproszony o prowadzenie programu dwumiesięcznych praktyk studenckich. Wymyśliłem taki świetny program praktyk, że chwilę przed rozpoczęciem praktyk przyszedł do mnie kolega z firmy i powiedział, że to nie ma sensu i do niczego nie będzie służyć. Miał dobre argumenty, więc w pierwszym tygodniu przebudowaliśmy program praktyk i od tej pory współprowadzimy praktyki (i tak się rozpoczęła nasza piękna przyjaźń). Nawet wygraliśmy kilka nagród za dobre praktyki studenckie na przestrzeni ostatnich 7 lat ;-).
Od 2000 roku programuję sobie (czy to zawodowo, czy hobbystycznie). W tej chwili w Pythonie; mam kilka narzędzi wspierających gry RPG (oczywiście), które rozwijamy z żoną i dobrym przyjacielem.
Od 2012 roku prowadzę wykłady, szkolenia i warsztaty. Czasem konsultuję czy wspieram innych prowadzących, czasem odpowiadam za jakiś program szkoleniowy. Zakres prowadzonych przeze mnie działań rozwojowych jest mniej więcej taki jak zakres artykułów na tej stronie internetowej - dość szeroki.
Od 2017 roku jestem dodatkowo członkiem działu strategii i analizy rynku w firmie, w której mam przyjemność pracować.
Przede wszystkim można mnie złapać przy użyciu maila.
lukasz.januszek (w domenie) gmail.com
Poniższy rysunek został narysowany trackballem w paincie w listopadzie 2017. Jest postęp, co? ;-)